Hľadanie a odstraňovanie bĺch u psov

Publikoval
Doba čítania: minúty

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Nájsť krmivo, ktoré vyhovuje potrebám vášho domáceho maznáčika

Pre majiteľa psa môže byť len málo vecí tak frustrujúcich, ako sú blchy v srsti vášho psa. Jednou z najčastejších príčin kožných ochorení a svrbenia u psov sú blchy. Môžu spôsobovať bolestivé uhryznutia, alergické reakcie a v určitých prípadoch aj prenášať choroby. Niektorí ľudia sa tiež obávajú, že blchy v srsti psa vlastne znamenajú, že ich domácnosť alebo pes je špinavý. Buďte však pokojní, nie je tomu tak. Výskyt bĺch je veľmi častý a z času na čas ich dostane každý pes, chytí ich jednoducho na prechádzke alebo vonku v záhrade. Aj keď je samozrejme zamorenie srsti blchami nepríjemné, dá sa to zvládnuť. Stačí len trochu práce a blchy je možné zlikvidovať a následne predchádzať ich opätovnému návratu. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako na to.

Čo sú blchy?

Aby ste mohli začať bojovať proti blchám, je dôležité porozumieť im. Blchy sú malý nelietavý hmyz, ktorý sa živí krvou. Mali by byť viditeľné voľným okom, ale ak má váš pes tmavú srsť, ľahšie ich zbadáte priamo na jeho koži. Ak nie, musíte ich začať „loviť“.

Zábavný fakt: v prípade prevažnej väčšiny napadnutí psov blchami ide v skutočnosti o druh mačacích bĺch, ktoré sa len snažia ochutnať niečo nové. Môžu prežiť na psoch a iných domácich miláčikoch, ale mačky sú stále ich hlavným zdrojom potravy a pohybu z miesta na miesto.

Životný cyklus blchy

Blcha prechádza počas svojho života štyrmi štádiami: vajíčko, larva, kukla a dospelý jedinec. Dospelé samice kladú vajíčka v dávkach po približne 20 vajíčok. Vajíčka sú veľmi malé, majú oválny tvar a sivú alebo bielu farbu.

Vajíčka kladú blchy priamo na hostiteľa, zvyčajne však z neho rýchlo opadnú na zem. Vajíčka môžu spadnúť zo psa, keď sa trasie, škriabe alebo sa jednoducho len prechádza po dome. Potom sa môžu skrývať v kobercoch, polstrovanom nábytku a dokonca aj v prasklinách alebo medzerách v podlahe.

Nezabúdajte, že po opadnutí zo psa, môžu blšie vajíčka prežiť týždne a dokonca aj mesiace bez hostiteľa. Len čakajú na správne podmienky na vyliahnutie. Počas celej tejto doby sa môžu zachytiť na psích labkách, papučiach alebo inom oblečení, takže ich môžete nechtiac preniesť z jednej izby do druhej. To je dôvod, prečo je jar často vrcholným obdobím pre aktivitu bĺch vo vašej domácnosti – stúpajúca teplota pomáha prežívajúcim blším vajíčkam vyvíjať a liahnuť sa. V dnešnej modernej dobe ústredného kúrenia však môžu byť blchy problémom po celý rok.

Keď sa blšie vajíčka vyliahnu, objavia sa larvy, ktoré sa živia väčšinou drobnou špinou, ako sú výkaly, mŕtvy hmyz alebo rastlinná hmota. V priebehu týždňa až dvoch si larvy spradú zámotky a zakuklia sa. V štádiu kukle sú potom ešte jeden až dva týždne. Následne sa objavia dospelé blchy, ktoré si musia okamžite nájsť hostiteľa a začať sať krv.

Blchy majú tendenciu špecializovať sa na určitý druh hostiteľa. Typ bĺch, ktorý nájdete na svojom psovi, nie je bežne pre človeka nebezpečný a nesaje mu krv, no vždy sa nájdu výnimky.

Prevencia

Je oveľa lepšie napadnutiu blchami predchádzať, ako sa ich neskôr pokúšať zlikvidovať. V súčasnosti je k dispozícii množstvo preventívnych ošetrení, ako sú napríklad „spot-on“ roztoky, ktoré v závislosti od konkrétneho produktu môžete aplikovať v rôznych intervaloch počas celého roka.

Ako rozpoznať, že psa napadli blchy

Najbežnejšími príznakmi bĺch u psa sú svrbenie a škrabanie, najmä okolo krku a pri koreni chvosta. Môžete si tiež všimnúť vypadávanie chlpov a chrasty na koži.

Blchy netrávia na zvierati príliš veľa času, takže môže byť ťažké ich spozorovať, pokiaľ ich ešte nie je veľa. Ale pozor, na každú blchu, ktorú vidíte na svojom psovi, pripadá 100 ďalších v domácnosti! Skvelým spôsobom, ako odhaliť blchy, je hľadať blší trus. Vyčesajte svojho psa na kus bielej papierovej utierky a navlhčite drobky, ktoré ste z neho vyčesali. Ak utierka zostane zafarbená špinou, je to len špina. Ak však sčervená, je to blší trus plný krvi!

Likvidácia bĺch

Váš veterinár vám môže odporučiť niekoľko spôsobov likvidácie bĺch, ktoré pomôžu rýchlo odstrániť blchy a tiež ich vajíčka. Tieto prípravky zvyčajne fungujú tak, že zabíjajú dospelé blchy alebo oslabujú larvy, aby sa nemohli zakukliť.

Vzhľadom na to, že zvyčajne fungujú len na niektoré z vývojových štádií bĺch, je dôležité akúkoľvek liečbu doplniť starostlivým čistením podstielky vášho psa a všetkých častí nábytku alebo prikrývok, na ktorých rád leží.

Dávajte si pozor na prípravky na likvidáciu bĺch, ktoré váš veterinár neposkytuje alebo neodporúča. V ich prípade totiž môže byť ťažšie zabezpečiť ich účinnosť a bezpečnosť. Ako obvykle, pred začatím akéhokoľvek druhu liečby vášho psa je vždy rozumné poradiť sa so svojím veterinárom. Svojho psa vždy ošetrujte prípravkom proti blchám, ktorý je určený pre psov. Neliečte ním mačky, králikov ani iné druhy domácich zvierat. Aplikácia liečby proti blchám, ktorá je určená pre iný druh zvieraťa, môže byť preňho smrteľná.

Nezabudnite tiež zlikvidovať všetky blchy v celej domácnosti. Požiadajte svojho veterinára, aby vám odporučil vhodnú liečbu pre psa, pretože je dôležité, aby ste sa uistili, že výrobok je bezpečný aj pre iné domáce zvieratá a vašich členov rodiny v domácnosti. Riadne vysávanie, pri ktorom budete venovať osobitnú pozornosť kútom, štrbinám a čalúnenému nábytku, vám pomôže zbaviť sa vajíčok, lariev a kukiel bĺch. Vibrácie vysávača počas upratovania stimulujú vajíčka, aby sa vyliahli. Likvidácia bĺch tak bude účinnejšia.

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne BVSc FRCVS

Súvisiace články

Súvisiace produkty